BÁRA von Dočasky

Bára
  • Kočky
  • Pro začátečníky
  • Děti
  • Psi
  • Do bytu
  • Na zahradu
  • Sport

Když k nám Barunka přišla, spíše než fundláka připomínala šarpeje s kůží šupinatou a zvrásněnou. Srst na zádech a břiše vypadávající po trsech, holá bolavá místa, výrazný kvasinkový zápach. S límcem srsti kolem krku a smotkem chlupů na špičce ocasu vypadala jako černá lvice.

K hroší kůži, odborně hyperkeratóze, ji navíc trápil silný výtok z očí a příčinou byla vchlípená víčka. Ta jsme nechali zoperovat a problém s očičky zmizel. Celý smutný příběh jen dokreslují vybočené a silně prošlápnuté přední tlapy. Patrně genetická dispozice k poruše vývinu kostí. Barunka se narodila v dnes již neaktivní chovatelské stanici. Dozvěděli jsme se, že 4 její sourozenci také měli ortopedické postižení a pravděpodobně jsou již za duhou. Barunka byla v prvních třech letech údajně (i přes deformace tlapek) hravé, veselé a spokojené zvíře. Než se její původní rodina rozpadla, postarala se víceméně o plytkou a chaotickou, přesto nákladnou léčbu, která ale stejně ani po roce valné zlepšení nepřinesla.

Barča v únoru 2022 oslavila páté narozeniny. Bezprostředně po přijetí k nám podstoupila koktejl vyšetření cílených na kůži, kosti, uši, oči. Rozbory krve potvrdily vysokou hladinu keratinu, hormonální nerovnováhu a silný zánět v těle. Až dermatohistopatologické pracoviště vneslo do celé situace světlo a určilo diagnózu: Malasseziovou dermatitidu.

Vyšetření očí u specialisty oftalmologa dalo naději, že problém vchlípených víček lze chirurgicky odstranit. A ačkoliv jsme rentgeny celého těla, zvláště pak pohybového aparátu nechali udělat hned na začátku, v pořadí zákroků jsme řešení tlapek odsunuli na konec.

Změnili jsme jí stravu. Zprvu nejlépe zareagovala na veterinární dietu skin&coat, následně na novou insect recepturu od českého výrobce krmiva a aktuálně papá Ultrahypoalergenic granulky od Vet Life. Ty jí sedí nejlépe.

Barunka první měsíce strávila v nejlepších rukou naší dočaskářky Janičky, která o ni usilovně pečovala – 3× týdně ji koupala ve speciálním malaseb šamponu, podávala léky, kapala jí do očí, čistila uši, natírala jí bebinka na kůži. Přidávala alergern na kůži a ostropestřec do jídla. Pořídili jsme ortopedickou matraci, aby bolavá celé noci nechodila sem a tam. Baru se přestala třást, z kůže zmizelo zarudnutí, začla klidně spát a Janičku i její vnučky dokázala někdy pořádně potrápit. Je to takové “malé” neohrabané slůňátko. I s “hokejkami” dokáže “běžet”, stejně tak na člověka vyskočit, položit mu přední tlapy na ramena a vlepit mu hubana od ucha k uchu. Zkrátka je to holka pro každou srandu a opětovala, co jí Janička dávala. Na zádech Barunce srst dorostla. Je lesklá, heboučká a voňavá. Oslavujeme doslova každý chlup.

Jaký velký pokrok Barunka udělala za jeden rok v naší péči a proč nakonec nebudeme operovat její nemocné pacičky si můžete přečíst v článku na našem blogu.

Barunce hledáme buď nový domov, tedy adopci nebo trvalou dočasnou péči, kterou budeme finančně podporovat. Potřebuje být v domě nebo bytě, ideálně s minimem schodů. Bere denně léky a aktuálně je potřeba ji cca 1x týdně vykoupat ve speciálním šamponu. Snad se nepleteme, že potřeba léků i koupání se může minimalizovat, pokud bude Barča ve správném prostředí. 🙂 Barča miluje všechny a všechno, bezmezně, ublížit by mohla jedině tím, že někoho láskou povalí. Není nejmladší, nejkrásnější, ani nejjednodušší na péči, ale je bezrozmyslu připravená vám nabídnout celé své srdce. A kdoví, zázraky se dějí a třeba tu nakonec tahle veselá holka bude dalších 10 let. Kdo ví. Pokud o adopci nebo trvalé dočasné péči uvažujete a myslíte si, že máte pro Barču výše zmíněné podmínky, ozvěte se nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Uveďte co nejvíce informací o sobě a připojte váš tel. kontakt. Ozveme se vám a v případě, že se budete jevit jako vhodní pečovatelé naší lásky Barunky, pobavíme se o podrobnostech.

Pokud nemůžete Barunku adoptovat, ale rádi byste ji alespoň podporovali, staňte se jejím VIRTUÁLNÍM RODIČEM!

Více o virtuální adopci

20220926 144844
Bra 1
Bra 5
Bra 6
Bra 7
20220710 125913
20220711 201346
20221027 092451
20220926 155307
20220926 155254

Dočasky.cz, z. s.

info@docasky.cz

Nová 931/59, Lanžhot, 691 51
(návštěvy možné pouze po předchozí domluvě)
IČ: 01917501, Registrované Ministerstvem vnitra i Úřadem na ochranu osobních údajů

Spolek Dočasky.cz je veden pod spisovou značkou L 17647/KSBR u Krajského soudu v Brně.

Registrační číslo státní veterinární správy CZ 62C04757

Číslo účtu veřejné sbírky ve Fio banka, a.s.:
platby v CZK: 2601143882/2010
platby v EUR: 2601143882/8330

CZ / EN